دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) چیست؟

دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) چیست؟

دوربین های مدار بسته تحت شبکه یا ای پی نوعی از سیستم مداربسته بی سیم هستند که الاعات خود را از طریق شبکه اینترنت و بر مبنای پروتکل های حاکم بر آن انجام می دهند. این نوع دوربین های مدارا بسته با توجه به امکان ارسال اطلاعات در سرتاسر اینترنت در مقابل دوربین های با سیم و بی سیم با برد محدود قرار می گیرند و سبب ایجاد تحولی در زمینه دسترسی آنی و از هر مکان به تصاویر شده است.

دوربین مداربسته تحت شبکه ip

تاریخچه دوربین های تحت شبکه 

در دهه 90 میلادی تحولی شگرف در  زمینه تبدیل سیستم ضبط تصاویر از آنالوگ به دیجیتال رخ داد. در نتیجه دوربین های مدار بسته نیز به سمت دیجیتالی شدن رفتند. شرکت AXIS  برای اولین باردر سال 1996  دوربین مداریبسته ای ساخت که انتقال اطلاعات آن به جای سیستم های آنالوگ بر مبنای پروتکلهای شبکه صورت می گرفت. از آنجایی که این پروتکل ها محدودیت های تصویری سیستم های مداربسته آنالوگ را کاهش می داد این سیستم با استقبال زیادی رو به رو شد. هر چند این استقبال با توجه به قیمت بالای  سیستم های تحت شبکه به زودی فروکش شد و در آن زمان این سیستم جایگزین دوربین های مداربسته آنالوگ نشد.

 

سیستم تحت شبکه چطور کار می کند؟

هر دوربین مدار بسته تحت شبکه برای ارتباط با شبکه کامپیوتری، تجهیزات خاصی را داراست که همانند یک سیستم عامل کوچک، به او اجازه می دهد که به صورت مستقل وارد شبکه ای شود که تجهیزات ضبط نیز همانند دوربین ها به آن متصل شده اند. بنابراین این شبکه کامپیوتری امکان ضبط و ذخیره اطلاعات دوربین را به این تجهیزات ذخیره سازی می دهد. در نتیجه این شبکه کامپیوتری سبب ایجاد انعطاف بسیار بالا درسیستم های دوربین مداربسته تحت شبکه می شود. هر چند که باید به این نکته اشاره کرد که امکانات مستقل موجود در هر دوربین سبب افزایش قیمت آن ها نیز شده است.

 ساختار

دوربین های مداربسته شبکه در واقع نوعی کامپیوتر کوچک نیز محسوب می شوند. این دوربین ها پس از دریافت اطلاعات تصاویر از حسگر آنها را به اطلاعات دیجیتال تبدیل کرده و مطابق پروتکل های شبکه به شبکه می فرستند. وجود قسمت های تبدیل کننده در این دوربین ها باعث افزایش پیچیدگی و هزینه های انها شده است هر شرکت تولید کننده سیستم های مداربسته شبکه پروتکلی مختص به خود را برای دوربین های تولید شده استفاده می کند. این کار موجب می شود شما در یک سیستم مداربسته شبکه نتوانید از چند دوربین متفاوت برای یک سیستم یکپارچه استفاده کنید.

کیفیت تصویر

در این دوربین ها با توجه به امکان ارتباط با سرعت بالا و ذخیره سازی داده ها در دستگاه های دیگر می توان بدون نگران بودن از محدودیت های ساختاری کیفیت تصاویر را افزایش داد. اکنون دوربین هایی با کیفیت های یک و سه دهم تا  مگاپیکسل به صورت معمول در بازار موجود است. اما برند های خاص برای استفاده های تخصصی دوربین هایی با کیفیت تصویر بالاتر از  مگا پیکسل تولید کرده اند.

تغذیه

این دوربین ها رو می توان به دو روش تغذیه کرد. در حالت اول از آداپتورهای تغذیه dc برای تامین برق دستگاه استفاده می شود. اما در حالت دوم می توان از طریق کابل شبکه یا به صورت  POE دوربین را تغذیه کرد که نیاز به نصب اداپتور در کنار دوربین را مرتفع می سازد و  تمامی هزینه و پیچیدگی های کابل کشی تغذیه حذف می کند. 

نرم افزار

با استفاده از نرم افزارهای موجود در شبکه می توان به راحتی امکانات امنیتی و نظارتی بیشتری را در اختیار مشتریان قرار داد  تا نیازهای آن ها را با هزینه کمتر برآورده کند.

دوربین مداربسته تحت شبکه چطور نصب می شو؟

نصب دوربین مداربسته تحت شبکه تفاوت های زیادی با دوربین های آنالوگ دارد و نیاز به درگیر شدن با پیچیدگی های شبکه های رایانه ای دارد. با این حال به علت انعطاف پذیری زیاد این سیستم در بسیاری موارد از سیستم مداربسته تحت شبکه استفاده می شود. به مقاله تخصصی در این رابطه با عنوان آموزش تصب دوربین مداربسته مراجعه کنید.

[ بازدید : 26 ]

[ شنبه 9 شهريور 1398 ] 13:18 ] [ kamran ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]